Bugun...
evden eve nakliyat evden eve nakliyat firmalari esya depolama sehirlerarasi nakliyat replika saat


SÜHA'YA DOKUNMAYAN BİN YIL YAŞASIN
Geçtiğimiz hafta Şehir Tiyatroları'nın Genel Sanat Yönetmenliği görevine gelen Süha Uygur basın mensuplarının karşısına çıktı. Muhsin Ertuğrul'un tiyatro geleneğini sürdüreceklerini söyleyen Uygur, Erhan Yazıcıoğlu'nun istifasına üzüldüğünü, Levent Üzümcü'nün ihracı konusunda ise yargı sürecinin işlediğini ekledi.

SÜHA'YA DOKUNMAYAN BİN YIL YAŞASIN
+ -

Geçtiğimiz hafta sürpriz bir atamayla Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevine gelen Süha Uygur, bu sabah (çarşamba) düzenlediği basın toplantısıyla gazetecilerin karşısına çıktı. Erhan Yazıcıoğlu’nun genel sanat yönetmenliği görevinden istifa etmesi üzerine yılın son haftası bu göreve atandığı duyurulan Süha Uygur, usta tiyatrocu Nejat Uygur’un oğlu. Necla-Nejat Uygur Tiyatrosu’nun tiyatro müdürlüğü görevini yürüten, 'Genç Uygurlar Tiyatrosu'nu ve Uygur Sanat Oluşumu’nu kuran ve son olarak da 2009’da Uygur Çocuk Tiyatrosu’nu kuran Süha Uygur’un Şehir Tiyatroları’nın başına getirilmesi kamuoyunda şaşkınlık yaratmıştı.

MUHSİN ERTUĞRUL'UN YOL HARİTASINA SADIK KALACAĞIZ
Uygur basın toplantısında sözlerine göreve henüz pazartesi günü geldiğini ve “inanılmaz gururlu” olduğunu söyleyerek başladı ve şunları söyledi: “102 yılını aşmış bir kurumun değerli geçmişi ve değerli sanatçılarıyla aynı çatı altında olduğum için çok heyecanlıyım. İleriye dönük güzel program ve projelerim var. Halihazırda değerli bir repertuvar var. Birbirinden güzel oyunlar oynanıyor, oynanmaya da devam edecek. Muhsin Ertuğrul’un çizmiş olduğu sanat yolu haritasına sadık kalınacaktır. Bu zamana kadar batı tiyarosundan dünya tiyatrosundan şahane oyunlar oynanmıştır. Bu sezon da oynanacaktır, önümüzdeki sezonlarda da oynanacaktır. Tiyatro seyircisi geniş bir yelpazedir. Her tarzdaki seyirciye de bence bu tattan tattırmak lazım. Henüz kendi ekibimi kurmadım. Alışma süreci geçireceğim, çok heyecanlıyım, inançlıyım. Bu şerefli ve zor görevin ardından da kalkacağıma inanıyorum.”

ERHAN AĞABEYİN İSTİFASINA ÜZÜLDÜM 
Uygur, Şehir Tiyatroları'nda daha önce yaşanan sorunlar ve Erhan Yazıcıoğlu'nun, “Tiyatroyu tiyatrocular yönetir” ilkesini kabul ettiremediği nedeniyle istifa ettiğini açıklaması yönündeki soruya “Erhan Ağabeyin istifasına çok üzüldüm. Keşke bunlar olmasaydı Erhan Ağabey de istifa etmeseydi. Ama olan oldu şimdi yeni bir sayfa açılıyor. Bu konuyla ilgili zaman içerisinde fikirlerimi zaten söyleyeceğim. Ama zaten tiyatroyu tiyatrocular yapıyorlardı. Tabii ki tiyatroyu tiyatrocuların yapması gerekiyor. Bir sürü özel tiyatroların sahipleri hep tiyatro sanatçıları. Burası resmi bir kurum, buranın da belli bir işleyişi var. Ancak bunlar benim uzak olduğum şeyler. Farklı şeyler söyleyip yanlış anlaşılmak istemem. Tiyatroyu tiyatrocuların yönetmesi fikri çok doğrudur. Ama resmi bir kurumun belli prosedürlerin olması ve onlara uyulması da ikinci bir doğrudur" dedi. 

LEVENT ÜZÜMCÜ DEĞERLİ BİR OYUNCU 
Uygur, Şehir Tiyatrosu oyuncularından Levent Üzümcü'nün ihraç edilmesiyle ilgili soru üzerine ise şöyle konuştu: “Benim dışarıdan takip ettiğim bir konuydu. Bu konuda farklı şeyler söylemek istemiyorum ama Levent Üzümcü Türkiye'nin en değerli oyuncularından bir tanesi. Süre gelen bir yargı süreci var. Onu yargıya bırakmak lazım. Ama bunların hepsi geride, 2015'de kaldı benim için. Bu konularda farklı şeylere girmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Ben siyaset adamı değilim. Ben tiyatrocu bir ailenin tiyatro içinde doğmuş, büyümüş ve yaşayıp ölecek bir üyesiyim. Benim tek amacım tiyatro yapmak. Diğer kavgalar beni enterese etmiyor.”

 
Bu haber 1282 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Metin 2 TR
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANAN HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI