Bugun...
evden eve nakliyat evden eve nakliyat firmalari esya depolama sehirlerarasi nakliyat replika saat
GRİP DEYİP GEÇMEYİN! ÖLÜMCÜL OLABİLİR!..


Dr. Yeşim KARA Doktor Yeşim KARA'YLA SAĞLIK
yesimkara@sanalgaste.org
 
 

Akciğer kanseri, halen tüm dünyada kanserden ölümlerin sorumlusu olarak başı çekmektedir.  Tütün ve tütün ürünleri kullanımının yanısıra genetik faktörler, radon gazı, asbest ve hava kirliliğine maruziyet gibi faktörler de sorumlu tutulmaktadır. 

Gelişmiş tanı yöntemleri ile erken evrede yakalanabilmesine rağmen , hastaların dörtte birinde, hiçbir belirti vermemesi sebebiyle genellikle başka bir hastalık sebebiyle çekilen göğüs röntgeni ile geç evrede de teşhis edilebilmektedir. Öksürük, balgam çıkarma, kan tükürme, nefes darlığı, sırt ağrısı, göğüs ağrısı gibi mevsimsel gripal enfeksiyon şikayetleri ile halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı , ateş gibi doktora başvurmayı çabuklaştıracak belirtiler akciğer kanseri için alarm şikayetlerdir. Ancak bu belirtilerin hiçbiri ne yazık ki sadece akciğer kanserine özgü değildir. Ayrıca tüm belirtiler de aynı anda bulunmayabilir.Ağır geçirilen bir gripal enfeksiyon, aslında akciğer kanserinin bir belirtisi olabilir.  Polikliniklerde akciğer kanseri teşhisi konulan hastaların  pek çoğu, akıllarında kanser şüphesi olmadan grip tedavisi almak için başvurmuşlardır; başka bir sebeple çekilen akciğer grafisi ile tanısı konulan hastalar da oldukça fazladır. 

Geçmeyen öksürük, balgam çıkarma, nefes darlığı gibi uyarıcı belirtiler varsa ve özellikle sigara içicisiyseniz, kronik bronşitiniz varsa,daha önceden geçirilmiş bir akciğer hastalığınız varsa, içinde bulunduğumuz kış aylarında gripal şikayetlerinizde artış yoğunsa, akciğer kanseri açısından evde tedavi yöntemleri dışında doktora başvurmayı ihmal etmeyiniz.

Erken evrede tanı konulması, tedavi başarısı açısından çok önemlidir.  
Akciğer kanserinden korunmanın en iyi yolu sigaradan ve tüm tütün ürünlerinden uzak durmaktır. Sebze ve meyve tüketiminin arttırılması , bol lifli gıdalarla beslenilmesi, DNA hasarını önlemekle kalmayıp, sigaranın içerdiği nikotin başta olmak üzere diğer kimyasalların vücuttaki zararlı etkilerinden de kişiyi korumaktadır.Bu yazı 2231 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANAN HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI